MOC Kobiety
Cykl warsztatów artystycznych i spotkań dla kobiet - PAŹDZIERNIK 2024
Jesień nadchodzi wielkimi krokami. Wraz z nią feeria barw oraz czas powolnego przygotowywania się do coraz krótszych dni i coraz dłuższych nocy oraz do skierowania się ku wewnętrznym światom, także tym związanym ze snem i wyobraźnią. To dobry czas, czas robienia zapasów, sprzyjający przeglądowi swoich wewnętrznych zasobów, zapraszający do regeneracji i spowolnienia, to wreszcie godziny, które można przeznaczyć na kreację. Nasze przodkinie, po intensywnym czasie zasiewania, a następnie zbiorów, przeznaczały długie wieczory na tworzenie tego, co sprawiało im przyjemność i radość, na rękodzieło.
My, zapraszamy Cię, kochana kobieto, do jesiennej podróży poprzez taniec, kolor, tkanie emocji, przyjrzenie się swoim zasobom energetycznym, a zakończymy na twórczym wyrażeniu wdzięczności wobec tych, dzięki którym jesteśmy, żyjemy.
Tegoroczna Moc Kobiety zakończy się mocnym akcentem, spotkaniem z Elizą Kubarską, jedną z najbardziej uznanych i nagradzanych w Polsce i na świecie twórczyń filmów dokumentalnych, która przybliży nam sylwetkę Wandy Rutkiewicz, najwybitniejszej himalaistki wszechczasów.
Do zobaczenia w zaufaniu, że na wszystko jest czas, kochane kobiety, w tym na Waszą przyjemność!
ORGANIZATORZY: Projekt realizowany jest przez Fundację DAR Sztuki.
Projekt finansowany jest przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy oraz Firmę MATEXI Polska – Witamy w okolicy.
Harmonogram
MOC KOBIETY – HARMONOGRAM – październik 2024
MIEJSCE WARSZTATÓW:
1) foyer sali obrad, Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, ul. Żeromskiego 29 (wejście główne).
2) Dom Cudów, ul. Przybyszewskiego 74-78/7, 1 piętro (warsztaty „Quigong a energia kreatywności).
MIEJSCE SPOTKANIA: MAL (Miejsce Aktywności Lokalnej) KASPROWICZA 14, przy ul. Kasprowicza 14 na warszawskich Bielanach (tuż przy metrze Słodowiec).
TERMINY:
- 05 października (sob.), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Święty taniec Sufi” - DEL ARAM LILA (in English)
- 12 października (sob.), w godz. 10.00-14.00 - WARSZTATY – „Tkanie emocji” - ALICJA DŁUGOŁĘCKA
- 19 października (sob.), w godz. 10.00-14.00 - WARSZTATY – „Malarski totem mocy” – MAGDALENA ŁAPIŃSKA-ROZENBAUM
- 20 października (niedz.), w godz. 16.00-19.00 – WARSZTATY - „Qigong a energia kreatywności” – IRA RUĆKOWSKA
- 26 października (sob.), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY – „DARcie pierza i sukienka zmysłów” – prowadząca JOANNA GRABOWIECKA-ŚWIERSZCZ
- 29 października (wtorek), godz. 19.00 SPOTKANIE z ELIZĄ KUBARSKĄ
WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.
05 października (sobota), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Święty taniec Sufi”
UWAGA! Warsztaty w języku angielskim z obecnością tłumaczki.
Prowadząca DEL ARAM LILA - nauczycielka jogi i ruchu somatycznego, trenerka psychologii stosowanej, nauczycielka medytacji i ekspertka filozofii sufi pochodzenia perskiego. W swoich metodach nauczania i na zajęciach koncentruje się na rozbudzaniu świadomości ciała poprzez inteligentne sekwencje ruchów naturalnych, zintegrowanych i somatycznych. Urodziła się w rodzinie joginów. Od pierwszych dni życia uczyła się filozofii hinduskiej i sztuki życia. Głęboko zainteresowana samowiedzą, od dziewiątego roku życia zaczęła zdobywać wiedzę na lekcjach filozofii. Ukończyła kursy z zakresu psychologii klinicznej i poznania Wewnętrznego Dziecka, Dziewięciu typów osobowości Enneagramu, kontynuowała zajęcia z Podróży poza granice, Szejka Iszraka oraz interpretacji wierszy najwybitniejszego poety sufickiego, jakim był Dżalaluddin Rumi, a także filozofii sufi oraz Bhagawadgity. W wieku 16 lat wyjechała do Indii gdzie studiowała podręczniki i filozofię jogi, sanskryt i praktykowała asany, pranayamę, mudry, terapię jogą przez 5 lat w różnych szkołach i stylach. Del Aram uczy jogi od 17-go roku życia. W wieku 20 lat rozpoczęła kursy szkoleniowe dla nauczycieli w Iranie. Była pierwszą osobą w Iranie, która uczyła jogi Astanga Vinyasa, pracowała z najbardziej prestiżowymi szkołami w całym kraju. Prowadziła również szkolenia dla nauczycieli jogi dla dzieci, międzynarodowe kursy, warsztaty, regularne zajęcia i rekolekcje w Nepalu, Turcji, Indiach, Serbii i Polsce.
OPIS WARSZTATÓW: Sufi patrzą na życie i egzystencję przez pryzmat głębokiej filozofii. Sposób, w jaki się poruszają jest największą oznaką tego, jak swobodny jest ich stosunek do życia. Czy chcesz wejść w buty mędrca i spojrzeć na świat okiem derwisza? Podczas tych 4-godzinnych warsztatów nauczymy się prostych technik sufickiego sposobu bycia. Wspólnie wcielimy je w życie. Wszystko, czego potrzebujesz, aby dołączyć do świętego tańca, to chęć zdobywania wiedzy, odkrywania i eksploracji.
CO PRZYNIEŚĆ? Przynieś, proszę, spódnicę na część wirowania (tańca sufickiego). Będziemy nosić spódnicę, aby wolność, którą znajdujemy w środku zamanifestowała się na zewnątrz. Dlatego pożycz lub kup spódnicę, jeśli jej nie masz.
CO BĘDZIEMY ROBIĆ I CZEGO SIĘ NAUCZYMY? Zaczniemy od nauczenia się techniki świadomego sufickiego chodu, podstawowych obrotów oraz skrętów. Następnie poznamy właściwy dla tańca sposób oddychania i będziemy ćwiczyć medytacyjne wpatrywanie się w punkt, co pomoże nam utrzymać w tańcu balans oraz wejść głębiej w trans. Gdy opanujemy podstawowe techniki, spróbujemy swoich sił w spiralnym tańcu. Poprzez naukę tych technik rozpoczniemy podróż do jaźni. Przed końcem warsztatów, Delaram wygłosi dyskurs na temat filozofii sufizmu i różnych aspektów spirali oraz wirowania. Na koniec będziemy mieli czas na odpuszczenie kontroli i wejście w nasz własny, swobodny suficki taniec.
Będzie dla mnie absolutnym zaszczytem spotkać się z Tobą w tańcu i wspólnie wyruszyć w tę podróż.
در این سفر با ما همراه باشید Del Aram
- ENGLISH VERSION -
DEL ARAM LILA - science and anatomy based yoga and somatic movement teacher, applied psychology coach, meditation teacher and sufi philosophy expert of Persian origin. She focuses on waking up the body awareness through intelligence sequences of natural, integrated and somatic movements in her methods of teaching and in her classes. Blessed as a human being, she was born into a yogi family, learning hindu philosophy and the art of living, since the first days of her life. Deeply interested in self-wisdom, she started to acquire knowledge in philosophy classes from the age of nine. She completed courses in clinical psychology and cognition of The Inner Child, The Nine personality types of Enneagram and continued to attend classes on Travel To The Beyond, Sheikh Ishraq, and the interpretation of Rumi poems and sufi philosophy and the Bhagavad Gita. She traveled to India at the age of 16 to learn more. She studied yoga text books and philosophy, sanskrit and practice asana, pranayama, mudras, yoga therapy for 5 years in different schools and styles in the land of yoga. Del Aram has been teaching yoga since the age of 17 and started teaching teachers training courses in Iran at the age of 20. She was the first person in Iran to teach Astanga Vinyasa Yoga and worked with the most prestigious schools all across the country. She also held kids yoga teacher trainings, international courses, workshops, regular classes and retreats in Nepal, Turkey, India, Serbia and Poland.
ABOUT WROKSHOP: Sufis have a profound way of looking at life and existence. The way they move is the greatest sign of how librated their attitude is. Do you want to step into the wiseman’s shoes and see the world through the eyes of a dervish? In this 4 hours workshop we will learn the simple techniques of sufi being. Together we will put them into practice. All you need to join the sacred dance is a desire to gain knowledge, to discover and to explore.
WHAT TO BRING? Please bring a skirt for the whirling part. We will wear a skirt, to let the freedom we find inside take manifestation on the outside. Borrow or buy a skirt if you don’t have one.
WHAT DO WE DO AND LEARN? We will start by learning sufi mindful walking techniques, basic turns and spins. Next we will do mindful breathing and practice gazing in order to gain balance and be able to enter the trance. Once we master the basics, we will dance together in spirals. Learning these techniques opens up the way to begin a journey to self. Before the closure Delaram will give a discourse on the philosophy of sufism and different aspects of spirals and whirling. At the end we will have time to let it go and dance our own sufi dance freely.
It will be my absolute honor to meet you in the dance and go through this journey together.
در این سفر با ما همراه باشید Del Aram
Autorka fotografii: Agnieszka Cytacka
12 października (sobota), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY – „Tkanie emocji”
Prowadząca ALICJA DŁUGOŁĘCKA - absolwentka Wydziału Pedagogiki na UW, dr nauk humanistycznych, seksuolożka, psychoterapeutka, wykładowczyni, autorka książek. Przez wiele lat prowadziła zajęcia z psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej w Wydziale Rehabilitacji w AWF w Warszawie. Zajmuje się edukacją psychoseksualną i seksualnością kobiet – prowadzi szkolenia dla specjalistów i młodzieży, jest wykładowczynią na Podyplomowych Studiach Wychowania Seksualnego na UW i Seksuologii Klinicznej w SWPS oraz Akademii Medycznej i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Autorka licznych książek i artykułów z tego zakresu m.in. podręcznika dla gimnazjalistów do „wychowania do życia w rodzinie” i monografii „Edukacja seksualna”, „Jak się kochać” i „Seks na wysokich obcasach” oraz „Zwykłej książki o tym, skąd się biorą dzieci”. Swoją pracę naukową i popularyzatorską poświęca profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego. Na co dzień pracuje z klientami w zakresie edukacji psychoseksualnej w Centrum Terapii Lew-Starowicz w Warszawie. W 2023 roku ukazała się nakładem wyd. Znak jej ostatnia książka „Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet”. Od kilku lat w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zgłębia tajniki pracy w glinie.
OPIS WARSZTATÓW:
Zapraszam do wspólnego snucia Nici Życia i odnajdywania zasobów rozwojowych. Przyjrzymy się temu, co sprzyja naszej kreatywności, odwadze, ekspresji? We wspólnocie kobiecej poszukamy naszych skarbów, podzielimy odkryciami i spróbujemy je wyrazić za pomocą farb i pędzli.
19 października (sobota), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY – „Malarski totem mocy”
Prowadząca - MAGDALENA ŁAPIŃSKA-ROZENBAUM - artystka i projektantka. Od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem ceramiki, grafiki, identyfikacji wizualnych, a także niestandardowych realizacji, m.in. neonu dla cukierni Lukullus przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie, czy zaprojektowanie i wykonanie 100 m2 mozaiki w „Zodiaku” - Warszawskim Pawilonie Architektonicznym (2018). Zaprojektowała też scenografię do spektaklu “Monstera” w reż. Marty Ziółek w Teatrze Studio (2020). W latach 2011-2013 była Dyrektorką Artystyczną lifestylowego magazynu K MAG. Współpracuje z instytucjami kultury oraz z magazynami i dużymi markami m.in. z Magdą Butrym, a jej prace prezentowane są na licznych wystawach w Polsce i na świecie. Łapińska-Rozenbaum jest artystką multidyscyplinarną. W swoich pracach łączy ceramikę, malarstwo, grafikę i ilustrację, płynnie przechodząc od jednego medium do drugiego. Jej ulubionym materiałem jest glina i porcelana. W swoich rzeźbach i obrazach porusza także tematy tabu związane z ciałem, seksualnością oraz śmiercią. „Seksualność i śmierć to tak naprawdę największe tabu naszego społeczeństwa. A przecież Eros i Thanatos – miłość i śmierć – się przeplatają. Jeśli nie boisz się śmierci, tego, że coś się kończy, umiera, nie boisz się też seksualności, czyli życia.” - mówi artystka. Artystka prowadzi artystyczno-rozwojowe warsztaty dla kobiet, podczas których uczestniczki lepią z gliny swoje „Totemy Mocy”, czyli obiekty tworzone z osobistą intencją, które mają przypominać kobietom o potencjale twórczym, który w nich drzemie. W świecie zdominowanym przez myślenie linearne i racjonalne przypomina, jak ważne jest ufanie czuciu i intuicji.
OPIS WARSZTATÓW: TOTEM MOCY, to warsztat malarski, podczas którego, poprzez medytację, wizualizację i ruch skontaktujemy się z własnym wnętrzem i twórczym potencjałem, a następnie stworzymy swoje TOTEMY MOCY. TOTEM MOCY to praca malarska, którą stworzysz w osobistej intencji, aby później przypominała Ci o nieograniczonych zasobach i możliwościach Twojej kreacji. Świat ukierunkowany na efekt, racjonalny, zdominowany przez dążenia i działania, a nie bycie i kontakt ze sobą, nie sprzyja wyrażaniu siebie w sposób pierwotny, intuicyjny. Praca z kolorem, z którego powstanie Twój TOTEM MOCY, pozwali Ci wyciszyć umysł, zanurzyć się w siebie i doświadczyć pierwotnego aktu twórczego. Weźmy oddech i skontaktujmy się z tym, co głęboko w nas, by później własnymi dłońmi stworzyć osobiste TOTEMY MOCY w prezencie dla siebie.
Autorka fotografii: Aga Bliska
20 października (niedziela), w godz. 16.00-19.00 – „Qigong a energia kreatywności”
Prowadząca – IRA RUĆKOWSKA - absolwentka filologii ukraińskiej, certyfikowana instruktorka Quigong 1 stopnia, konsultantka astrologii wedyjskiej, od lat zgłębia mądrość Wschodu i teksty wedyjskie. Brała aktywny udział w wydaniu książki z Qigongu 1 poziomu w języku polskim, która zobaczyła świat w grudniu 2023 roku. Posiada głęboką wiedzę i pasję do duchowego rozwoju, co odzwierciedla się także w jej pracy jako konsultantki astrologii wedyjskiej.
OPIS WARSZTATÓW: Trzygodzinne warsztaty Qigong zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach związanych ze sztuką i twórczością. Qigong, starożytna chińska praktyka pracy z energią, to nie tylko sposób na poprawę zdrowia fizycznego, ale także klucz do otwarcia nowych przestrzeni kreatywności i wyobraźni. Podczas warsztatów dowiesz się, jak dzięki Qigong możesz zwiększyć swoją twórczą energię, zharmonizować ciało i umysł oraz przełamać blokady twórcze. Praktyka Qigong pozwala artystom głębiej połączyć się ze swoją intuicją, otworzyć się na nowe inspiracje i w pełni wyrazić swój artystyczny potencjał. Warsztaty są niepowtarzalną okazją, aby odkryć, jak ten starożytny system może wzbogacić Twoją twórczość i życie codzienne.
Dołącz do nas i doświadcz, jak Qigong może stać się Twoim sekretnym narzędziem w twórczej podróży!
26 października (sobota), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY – „DARcie pierza i sukienka zmysłów”
Prowadząca – JOANNA GRABOWIECKA-ŚWIERSZCZ - reżyserka teatralna, artystka malarka, autorka kolaży, trenerka rozwoju trwałego, Prezeska Fundacji DAR Sztuki, pomysłodawczyni Mocy Kobiety i autorskich warsztatów Sztuka Dzikości.
OPIS WARSZTATÓW: Dawno temu kobiety spotykały się, by skubać gęsi z piór, a w tych z kolei oddzierać chorągiewki od twardych stosin i oddzielać puch. Te spotkania miały jednak nie tylko wymiar praktyczny (ciepła kołdra i poduszka na długie zimowe noce), służyły bowiem spotkaniom w gronie kobiet, wspólnym śpiewom, rozmowom, dzieleniu się tym, co bliskie sercu, co intymne i być może także od dawna skrywane.
O czym będzie ten warsztat? O wspólnym haftowaniu słów, obrazów, które mają być wyrazem wdzięczności dla naszych przodkiń, mam, babek i prababek. Zasiądziemy w kręgu opowieści o tych, które były przed nami (jeżeli nie znasz ich historii, może to być wspomnienie, przeczucie, szczegół, drobiazg, który Ci przypomina o mamie, babci, prababci) i wspólnie stworzymy, na surowej, płóciennej tkaninie haftowaną mapę życzeń dla naszych przodkiń. Stanie się ona integralnym elementem większego projektu artystycznego, który nosi nazwę TeMenos/LaMent.
CO ZE SOBĄ PRZYNIEŚĆ? Kilka igieł i kolorowe nici! Szczegóły podamy Ci w mailu, po zapisie.
Jeżeli chcesz stać się częścią projektu, zapraszam!
29 października (wtorek), godz. 19.00 SPOTKANIE z ELIZĄ KUBARSKĄ
ELIZA KUBARSKA - reżyserka filmów dokumentalnych, rzeźbiarką, podróżniczką, alpinistką. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Podczas wypraw alpinistycznych, jako jedna z niewielu kobiet na świecie, otwiera nowe drogi na niezdobytych szczytach świata, m.in. w Mali, Meksyku, Wietnamie, czy na Grenlandii. Podczas ekspedycji realizuje filmy dokumentalne. Jest autorką uznanych i nagradzanych w Polsce oraz za granicą filmów dokumentalnych: „Ściany cieni", „K2. Dotknąć nieba" – jednego z najczęściej nagradzanych polskich filmów o tematyce górskiej na świecie, „Co się wydarzyło na Wyspie Pam", „Badjao. Duchy z morza" (zdobywca m.in. Nagrody Jury na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Kanadzie), czy ostatniego, głośnego filmu o Wandzie Rutkiewicz „Ostatnia wyprawa", który otwierał tegoroczny festiwal Millenium Docs Against Gravity. Jest autorką zdjęć specjalnych (ekspedycje górskie i podwodne), założycielką studia filmowego Vertical Vision Film Studio (od 2008).
W ub. roku otrzymała International Alliance for Mountain Film Grand Prize 2023. To międzynarodowe wyróżnienie jest przyznawane twórcom filmów górskich za wyjątkowy wkład w historię kina górskiego przez prestiżowe stowarzyszenie, w skład którego wchodzą najważniejsze górskie festiwale. W oficjalnym komunikacie wydarzenia czytamy: „... filmy, które realizuje podczas swoich przygód, zawsze mają tę cechę, że wykraczają poza prostą opowieść o faktach, by zgłębiać najgłębsze zakamarki ludzkiej duszy. Efektem tej szczególnej wrażliwości jest to, że wszystkie jej prace zdobyły liczne nagrody nie tylko na większości festiwali członków International Alliance for Mountain Film, ale także na wielu innych międzynarodowych festiwalach filmowych niezwiązanych ze światem górskim."
Autor fotografii: David Kaszlikowski
Zapisy i regulamin
Kochana Kobieto,
Prosimy, abyś przeczytała uważnie poniższy regulamin Mocy Kobiety, dopiero potem dokonała zapisu. Twój zapis jest bowiem równoznaczny z wyrażeniem zgody na spisane poniżej zasady uczestnictwa. Z góry dziękujemy.
INFORMACJE NT. ZAPISÓW I MIEJSC:
Zgłoszenia do projektu oraz wszelkie zapytania odnośnie jego realizacji przyjmujemy drogą mailową,
na adres e-mail: MocKobietyBielany@gmail.com
UWAGA!
W mailu prosimy o podanie następujących informacji:
1) imię i nazwisko,
2) data i tytuł warsztatu, na który chcesz się zapisać,
3) pod każdym tytułem napisz w jednym zdaniu, co najbardziej interesuje Cię w wybranym warsztacie,
4) czym się zajmujesz na co dzień lub jakie są twoje zainteresowania.
Odpowiedzi na powyższe pytania ułatwią nam pracę i pozostaną do wyłącznej wiadomości prowadzącej dany warsztat.
REGULAMIN MOCY KOBIETY:
1. Niniejszy Regulamin został opracowany przez Fundację DAR Sztuki („Organizator”) i jest kierowany do wszystkich osób, które w czasie trwania projektu biorą udział w warsztatach i spotkaniach.
2. Warsztaty i spotkania odbywają się wedle ustalonego harmonogramu. Organizatorzy zastrzegają sobie, w razie konieczności, prawo do zmian w harmonogramie.
3. Liczba miejsc jest ograniczona. Każda prowadząca warsztaty zastrzega sobie prawo do podania odpowiadającej jej i charakterowi zajęć maksymalnej liczby uczestniczek.
4. W spotkaniach z zaproszonymi gościniami może uczestniczyć do 150 osób.
5. Decyduje kolejność prawidłowo wypełnionych zgłoszeń.
6. Jeżeli interesuje Cię udział w kilku warsztatach, prosimy, abyś w zgłoszeniu podała tematy warsztatów w kolejności od najbardziej Cię interesujących. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej kobiet mogło uczestniczyć w cyklu.
7. W trakcie jednej odsłony Mocy Kobiety można uczestniczyć maksymalnie w dwóch warsztatach (chyba że zwolni się miejsce).
8. W przypadku zwolnienia miejsca na dany warsztat pierwszeństwo do zapisów będą miały kobiety, które wyślą swoje zgłoszenie do udziału w Mocy Kobiety po raz pierwszy.
9. W razie niemożności skorzystania z danego warsztatu z góry dziękujemy za jak najszybsze powiadomienie Organizatora o tym drogą mailową, na adres e-mail: MocKobietyBielany@gmail.com. Kobieta, która będzie mogła przyjść w zamian za Ciebie, na pewno będzie Ci wdzięczna:)
10. WAŻNE! Ze wszystkich wydarzeń cyklu Moc Kobiety tworzona będzie fotorelacja. Zgłoszenie udziału w warsztatach i spotkaniach jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku utrwalonego podczas wydarzeń w materiałach promocyjnych i informacyjnych Organizatora (w tym w mediach społecznościowych) w ramach promocji projektu Moc Kobiety.
MOC Kobiety - maj 2024
W tym roku wiosna przyszła nadspodziewanie szybko. Zakwitła kolorami, emocjami, odrodzeniem natury i nas, kobiet. Czyż nie? Która z Was nie doświadczyła na przestrzeni ostatnich miesięcy i tygodni, w jak intensywnych i znaczących czasach przyszło nam żyć, opiekować się bliskimi, pracować, a wreszcie kreować? Jak pogodzić procesy wewnętrznej przemiany z tą, która w tak szybkim tempie toczy się na zewnątrz? Nie mogłyśmy pozostać obojętne na ten ruch ku życiu. Dlatego już tej wiosny zapraszamy Was do udziału w pierwszej odsłonie Mocy Kobiety (kolejna odbędzie się jesienią). Mamy dla Was szkatułkę z kilkoma skarbami. Ufamy, że każda z Was znajdzie coś wartościowego dla siebie.
Dla nas ta wiosna przyniosła kilka ważnych zmian. Fundacja DAR Sztuki, założona przez bliskie sobie kobiety, Joannę Grabowiecką-Świerszcz oraz Izabelę Bogucką, w tym roku przejmuje odpowiedzialność za realizację projektu. I robimy to z dziką przyjemnością! Tym bardziej, że lada dzień do zespołu fundacji oficjalnie dołączy kolejna wspaniała kobieta, Anna Janicka-Wiśniewska, którą wiele z Was miało okazję już poznać.
Jednocześnie dziękujemy serdecznie za dotychczasową, owocną i harmonijną współpracę Stowarzyszeniu Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało” i wyjątkowym mężczyznom, Tomaszowi Leszczyńskiemu i Sebastianowi Świerszczowi, którzy współrealizowali ten projekt przez siedem lat! Dziękujemy także Urzędowi Dzielnicy Bielany oraz firmie MATEXI Polska – Witamy w okolicy za zaufanie oraz za to, że Moc Kobiety może nadal rozkwitać i inspirować dziesiątki, setki osób.
I na koniec pragniemy się z Wami podzielić pewnym inspirującym zdaniem:
„Natura się z niczym nie spieszy, a ze wszystkim zdąża.”
Do zobaczenia w zaufaniu, że na wszystko jest czas, kochane kobiety, w tym na Waszą przyjemność!
ORGANIZATORZY: Projekt realizowany jest przez Fundację DAR Sztuki.
Projekt finansowany jest przez Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy oraz Firmę MATEXI Polska – Witamy w okolicy.
MOC KOBIETY – HARMONOGRAM – MAJ 2024
MIEJSCE WARSZTATÓW: foyer sali obrad, Urząd Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
ul. Żeromskiego 29. UWAGA! Wejście główne.
MIEJSCE SPOTKANIA: sala widowiskowa, Urząd dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
ul. Żeromskiego 29. UWAGA! Wejście B od ul. Jarzębskiego.
05 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Pejzaż wewnętrzny – malarstwo intuicyjne”
Prowadząca JOANNA GRABOWIECKA – ŚWIERSZCZ reżyserka teatralna, artystka malarka, autorka kolaży, scenografka i trenerka rozwoju osobistego. Autorka spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych, czytań performatywnych. Realizatorka licznych projektów artystyczno-społecznych. Prezeska Fundacji DAR Sztuki. Pomysłodawczyni i realizatorka „Mocy Kobiety”. Rysunku i malarstwa uczyła się w Polsce i we Francji. Jej tryptyk malarski „Metamorfozy” został m.in. zaprezentowany w londyńskiej Boomer Gallery w trakcie wystawy „Dreams and Nightmares”.
OPIS WARSZTATÓW: Malarstwo to gest, kolor, odwaga, aby zanurzyć się w nieprzewidywalnym procesie kreacji, gotowość, by sięgnąć po dziecięcą radość i zaufać intuicji. Dopiero synergia tych składowych sprawia, że ma szansę powstać obraz. To będzie podróż do wyobraźni, barwnego, onirycznego świata zmysłów, dzięki którym powstanie portret wewnętrzny każdej z uczestniczek.
12 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00 – WARSZTATY „Dotyk pieśni – warsztaty pracy z głosem”
Prowadząca JUSTYNA LILIANA KONDZIOŁKA – twórcza ekspresja była dla niej zawsze żywą potrzebą i kluczem do uzdrawiania relacji ze sobą i światem. Wśród ulubionych form artystycznego wyrazu, praca z głosem zajmuje dla niej wyjątkowe miejsce. Szczególnie interesuje ją terapeutyczny, wspólnotowy i duchowy wymiar muzyki. Śpiewa przy akompaniamencie gitary, bębna i grzechotki. Inspiracje czerpie z kultur spoza kręgu zachodnio-europejskiego, gdzie śpiew i wspólne muzykowanie często naturalnie przybierają formę rytuału czy modlitwy. Na mapie świata ukochała sobie północne Indie, gdzie nad brzegiem Gangesu doświadczyła magii wspólnego mantrowania. Na co dzień pracuje z medycyną dotyku poprzez Holistyczny Masaż Powięziowy (w oparciu o MER) i Biodynamiczną Terapię Czaszkowo-Krzyżową, której uczyła się w międzynarodowej Szkole Body Intelligence. Kocha intymną pracę gabinetową i czerpie dużo radości z towarzyszenia ludziom w procesach transformacji.
OPIS WARSZTATÓW: Głos płynie z wnętrza ciała, wibruje w tkankach, jest intymnie spleciony z oddechem. Wspólny śpiew, a nawet samo dźwięczenie razem daje możliwość spotkania się w grupie kobiet na zupełnie innym poziomie niż rozmowa. Ma to wyjątkową wartość we współczesnym świecie, który sprzyja poczuciu alienacji i oddzielenia. Zapraszam do wspólnej podróży poprzez dźwięki, które będą przepływać przez nasze ciała i spajać nas w kręgu. Zaczniemy od delikatnego i czułego ożywiania naszych ciał i głosów za pomocą różnych ćwiczeń. Zaprosimy ducha zabawy, który jest najlepszym antidotum na wewnętrznego krytyka i perfekcjonizm. Będziemy dowibrowywać nasze gardła, otwierać w sobie receptywność na dźwięki, abyśmy naprawdę słyszały siebie nawzajem. W przestrzeni uważności będziemy celebrować różnorodność naszych głosów i delektować się magicznymi momentami, kiedy połączą się w jeden. W drugiej części, ożywione i oswojone ze sobą, popłyniemy nurtem pieśni, które dotykają serca i przypominają o tym, co w Życiu ważne. Będą to pieśni w różnych językach bo muzyka, podobnie jak ptaki, nie uznaje granic i rozkwita w kulturowej różnorodności.
Do udziału w warsztacie nie jest potrzebne muzyczne przygotowanie. Wystarczy otwartość i ciekawość.
15 maja (środa) – godz. 19.00 SPOTKANIE „OPOWIEŚCI DUSZY”
Spotkanie z ANNĄ KAMIŃSKĄ – pisarką, autorką bestsellerowych książek, w tym takich tytułów, jak: „Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz”, „Białowieża szeptem: historie z Puszczy Białowieskiej”, „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja” i innych. W tym roku jesienią wejdzie do kin film fabularny o Simonie na podstawie jej książki. Laureatka nagród literackich (Nagroda Literacka Zakopanego, czy Nagroda Kazaneckiego, nominowana w tym roku do „Wawrzyna” za ostatnią książkę o Marku Jackowskim i MAANAMIE). Miłośniczka przyrody, Puszczy Białowieskiej i gór.
Autorka fotografii: Magda Wiśniewska -Krasińska
18 maja (sobota), w godz. 10.00-14.00 WARSZTATY „Jak zamienić wspomnienie w książkę”
Prowadząca – ANNA KAMIŃSKA – biogram jw.
OPIS WARSZTATÓW: Często czytelnicy autobiografii, czy konkretnych zdarzeń spisanych przez ich uczestniczki/uczestników zastanawiają się, na co, na kogo skierować soczewkę uważności, aby z tysiąca słów, mikrowydarzeń, emocji powstała spójna, interesująca opowieść. Jak je okiełznać?
To będzie praktyczny warsztat o pisaniu pamiętnika, dziennika i o tym, jak uporządkować zawarte w nim informacje, aby powstała książka. To także warsztat, który pokaże, jak utrwalić wspomnienia naszych najbliższych i nadać im literacki sznyt.
26 maja (niedziela), w godz. 10.00-14.00, WARSZTATY ceramiczne „Pierwotny zmysł Matki Ziemi”
Prowadząca – KATARZYNA HELENA BIAŁEK, artystka ceramiczka. Prowadzi autorską pracownię z unikatową, użytkową ceramiką. Bliskie są jej połączenia: natura, minimalizm, surowa prostota, kolory ziemi. Tworzy z uwagą i szacunkiem dla otoczenia, przy wykorzystaniu naturalnych materiałów i prostych form. Jej prace charakteryzują się szlachetnym pięknem i zmysłowością. W 2023 otrzymała nagrodę Anioła Rzemiosła przyznaną jej przez Związek Rzemiosła Polskiego.
OPIS WARSZTATÓW: Uczestniczki stworzą ceramiczne naczynia inspirowane starożytną sztuką użytkową. Dzięki cennym wskazówkom doświadczonej i utalentowanej artystki ceramiczki zdobędą wartościową wiedzę na temat procesu tworzenia ceramiki – od pierwszego dotyku wilgotnej grudki ziemi aż skończone naczynie.
WAŻNE! Warsztaty obejmują przygotowanie naczynia bez wypału. Uczestniczki, które zechcą zabrać naczynie do domu i oddać je do wypalenia, prosimy o PRZYNIESIENIE opakowania (pudełka, pojemnika) na gotową pracę, bowiem bez zabezpieczenia wilgotna praca może ulec zniekształceniu.